• Aglutynacja plemników – co to oznacza?

  Aglutynacja plemników jest to zjawisko polegające na przyleganiu ruchliwych plemników do siebie nawzajem, co uniemożliwia im ruch w wybranym kierunku (tzw. ruch postępowy, inaczej progresywny). Grupa plemników przylegających do siebie tworzy w takich przypadkach tzw. aglutynat. Plemniki związane w aglutynacie zwykle nadal wykazują dość intensywny ruch, co przy obserwacji plemników w mikroskopie wygląda jakby plemniki „szarpały się” w miejscu, próbując oderwać się od aglutynatu. W innych przypadkach, kiedy aglutynacja jest bardzo duża i dotyczy wielu plemników ich ruch może być znacznie słabszy.

  Wyróżnia się 4 stopnie aglutynacji:

  • stopień 1: niewielkie aglutynaty zawierające <10 plemników, wiele plemników nie związanych w aglutynatach;
  • stopień 2: umiarkowanej wielkości aglutynaty zawierające 10–50 plemników, w preparacie obecne plemniki nie związane;
  • stopień 3: duże aglutynaty, zwierające >50 plemników, w preparacie obecne plemniki nie związane;
  • stopień 4: wszystkie plemniki związane w dużych aglutynatach, aglutynaty łączące się ze sobą nawzajem.
  aglutynaty plemników widziane w mikroskopie świetlnym w powiększeniu 200x

  Zdjęcia przedstawiają aglutynaty plemników widziane w mikroskopie świetlnym w powiększeniu 200x. Aglutynat na zdjęciu po prawej stronie zawiera tylko kilka plemników, więc jest to aglutynacja 1-szego stopnia. Zdjęcie po stronie lewej przedstawia większy aglutynat, zawierający ponad 10 plemników, co jest charakterystyczne dla aglutynacji 2-giego stopnia.

  Plemniki w aglutynatach mogą się z sobą łączyć główkami, wstawkami lub witkami lub też w sposób mieszany. W związku z tym można także wyróżnić 5 dodatkowych typów aglutynacji oznaczanych literami A-E. Są to następujące typy:

  • A: aglutynacja główka – główka;
  • B: aglutynacja witka – witka (witki plemników są połączone ze sobą na znacznej długości);
  • C: aglutynacja koniec witki – koniec witki (witki kolejnych plemników są połączone ze sobą samymi końcami);
  • D: aglutynacja mieszana (witki łączą się z witkami, przy jednoczesnym połączeniu główek z główkami);
  • E: aglutynacja sieciowa (główki i witki są splątane, nie widać wyraźnej aglutynacji główek ponieważ są one przesłonięte połączonymi witkami).

  Optymalną, prawidłową sytuacją w nasieniu jest brak aglutynacji plemników. Jednak niewielka aglutynacja (1-2 stopnia) nie dyskwalifikuje pacjenta z możliwości posiadania potomstwa drogą naturalną.

  Obecność aglutynatów plemników, szczególnie wyższych stopni, negatywnie wpływa na sumaryczną ruchliwość postępową plemników. Występowanie aglutynacji może sugerować obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (potwierdzenie ich obecności wymaga jednak dodatkowych testów), nie jest jednak wystarczającym dowodem istnienia immunologicznego podłoża niepłodności.

  Nie należy mylić aglutynacji z agregacją. Agregacja oznacza przyleganie nieruchliwych plemników do siebie lub też przyleganie ruchliwych plemników do innych elementów np. komórek, i jeśli występuje, powinna być odnotowywana jako odrębne zjawisko.

  Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med)

  Poniższe filmy przedstawiają aglutynację plemników widoczną w preparatach mikroskopowych z nasienia. W preparatach widoczne aglutynaty składające się z kilku – kilkudziesięciu plemników, a także liczne plemniki poruszające się ruchem postępowym.

  http://www.youtube.com/watch?v=8We3QaMTt_s

  Zobacz inne filmy na: badanie-nasienia.pl/filmy

  4 Komentarze tego postu

  1. Jolanta Says:

   Co to znaczy, że jest aglutynacja silna.Nadmieniam, że pobieranie nasienia odbyło sie w domu i po 1 godz. było dostarczone do labolatorium. Dziękuje.

  2. eliza Says:

   trudno tak do końca powiedzieć co to znaczy „silna” bo każdy może to zinterpretować trochę inaczej – powyżej masz opisane jako powinno się oznaczać aglutynację na wyniku i wtedy wszystko jest jasne – powinno się ją oznaczać w stopniach od 1 do 4. tak czy inaczej „silna” to dla mnie znaczy że raczej jest to któryś ze stopni od 2 do 4, chociaż z drugiej strony na Twoim wyniku jest dużo plemników (prawidłowe odsetki) poruszających się ruchem postępowym więc w sumie to ta aglutynacja aż taka „silna” być nie może…

  3. elsa Says:

   czy przy aglutynacji 2 stopnia, ale prawidłowej ilości plemników, można liczyc na naturalne zapłodnienie?

   Aglutynacja – obecne 2
   Ilość plemników w 1 ml – 92 mln / ml
   Liczba plemników w ejakulacie – 368 ml
   Ruch postepowy – 7 %
   Ruch całkowity – 54 %
   Ruch plemników – brak ruchu – 46 %

  4. eliza Says:

   niestety na to pytanie nie można w 100% odpowiedzieć – to zależy od przyczyny aglutynacji… czasem są to reakcje krzyżowe wobec jakichś stanów zapalnych których wyleczenie spowoduje zanik aglutynacji… sprawa wymaga dalszej diagnostyki/leczenia

  Zostaw Odpowiedź

  Zapisz się do naszego newslettera

  Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

  Filmy