Aglutynacja plemników – co to oznacza?

Aglutynacja plemników to zjawisko obserwowane w nasieniu, polegające na tym, że ruchliwe plemniki przylegają do siebie, są jakby „pozlepiane”. Taka grupa plemników przylegających do siebie tworzy tzw. aglutynat. Aglutynaty mogą być różnej wielkości – od kilku, do kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset plemników. W skrajnych przypadkach wszystkie plemniki widoczne w preparacie mikroskopowym są związane w aglutynacie i nie ma żadnych plemników swobodnych. W preparacie mikroskopowym aglutynacja wygląda tak, jakby plemniki były sklejone ze sobą, ale jednocześnie próbowały się z tego aglutynatu wyrwać, wyszarpać (wygląda to też trochę tak jakby posklejane plemniki „szarpały się w miejscu”). Najczęściej aglutynacja uniemożliwia plemnikom ruch postępowy, czyli „zmierzanie w wybranym kierunku”, dlatego jest zjawiskiem niepożądanym. Plemniki związane w aglutynacie zwykle nadal wykazują dość intensywny ruch, tak jakby próbowały oderwać się od aglutynatu. W niektórych przypadkach, kiedy aglutynacja jest bardzo duża i dotyczy wielu plemników ich ruch może być znacznie słabszy.

Wyróżnia się 4 stopnie aglutynacji:

 • stopień 1: niewielkie aglutynaty zawierające <10 plemników, wiele plemników nie związanych w aglutynatach, mogących swobodnie się przemieszczać;
 • stopień 2: umiarkowanej wielkości aglutynaty zawierające 10–50 plemników, w preparacie obecne plemniki nie związane, swobodnie się przemieszczające;
 • stopień 3: duże aglutynaty, zwierające >50 plemników, w preparacie obecne plemniki swobodnie się przemieszczające;
 • stopień 4: wszystkie plemniki związane w dużych aglutynatach, aglutynaty łączące się ze sobą nawzajem, brak plemników swobodnie się przemieszczających.
aglutynaty plemników widziane w mikroskopie świetlnym w powiększeniu 200x

Zdjęcia przedstawiają aglutynaty plemników widziane w mikroskopie świetlnym w powiększeniu 200x. Aglutynat na zdjęciu po prawej stronie zawiera tylko kilka plemników, więc jest to aglutynacja 1-szego stopnia. Zdjęcie po stronie lewej przedstawia większy aglutynat, zawierający ponad 10 plemników, co jest charakterystyczne dla aglutynacji 2-giego stopnia.

Plemniki w aglutynatach mogą się z sobą łączyć główkami, wstawkami lub witkami lub też w sposób mieszany. W związku z tym można także wyróżnić 5 dodatkowych typów aglutynacji oznaczanych literami A-E. Są to następujące typy:

 • A: aglutynacja główka – główka;
 • B: aglutynacja witka – witka (witki plemników są połączone ze sobą na znacznej długości);
 • C: aglutynacja koniec witki – koniec witki (witki kolejnych plemników są połączone ze sobą samymi końcami);
 • D: aglutynacja mieszana (witki łączą się z witkami, przy jednoczesnym połączeniu główek z główkami);
 • E: aglutynacja sieciowa (główki i witki są splątane, nie widać wyraźnej aglutynacji główek ponieważ są one przesłonięte połączonymi witkami).

Optymalną, prawidłową sytuacją w nasieniu jest brak aglutynacji plemników. Jednak niewielka aglutynacja (1-2 stopnia) nie dyskwalifikuje pacjenta z możliwości posiadania potomstwa drogą naturalną.

Obecność aglutynatów plemników, szczególnie wyższych stopni, negatywnie wpływa na sumaryczną ruchliwość postępową plemników. Występowanie aglutynacji może sugerować obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (potwierdzenie ich obecności wymaga jednak dodatkowych testów), nie jest jednak wystarczającym dowodem istnienia immunologicznego podłoża niepłodności (na ten temat więcej znajdziesz tutaj: Co to jest niepłodność autoimmunologiczna?)

Nie należy mylić aglutynacji z agregacją. Agregacja oznacza przyleganie nieruchliwych plemników do siebie lub też przyleganie ruchliwych plemników do innych elementów np. komórek, i jeśli występuje, powinna być odnotowywana jako odrębne zjawisko.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med)

Poniższe filmy przedstawiają aglutynację plemników widoczną w preparatach mikroskopowych z nasienia. W preparatach widoczne aglutynaty składające się z kilku – kilkudziesięciu plemników, a także liczne plemniki poruszające się ruchem postępowym.

http://www.youtube.com/watch?v=8We3QaMTt_s

Zobacz inne filmy na: badanie-nasienia.pl/filmy

6 Komentarze tego postu

 1. Jolanta Says:

  Co to znaczy, że jest aglutynacja silna.Nadmieniam, że pobieranie nasienia odbyło sie w domu i po 1 godz. było dostarczone do labolatorium. Dziękuje.

 2. eliza Says:

  trudno tak do końca powiedzieć co to znaczy „silna” bo każdy może to zinterpretować trochę inaczej – powyżej masz opisane jako powinno się oznaczać aglutynację na wyniku i wtedy wszystko jest jasne – powinno się ją oznaczać w stopniach od 1 do 4. tak czy inaczej „silna” to dla mnie znaczy że raczej jest to któryś ze stopni od 2 do 4, chociaż z drugiej strony na Twoim wyniku jest dużo plemników (prawidłowe odsetki) poruszających się ruchem postępowym więc w sumie to ta aglutynacja aż taka „silna” być nie może…

 3. elsa Says:

  czy przy aglutynacji 2 stopnia, ale prawidłowej ilości plemników, można liczyc na naturalne zapłodnienie?

  Aglutynacja – obecne 2
  Ilość plemników w 1 ml – 92 mln / ml
  Liczba plemników w ejakulacie – 368 ml
  Ruch postepowy – 7 %
  Ruch całkowity – 54 %
  Ruch plemników – brak ruchu – 46 %

 4. eliza Says:

  niestety na to pytanie nie można w 100% odpowiedzieć – to zależy od przyczyny aglutynacji… czasem są to reakcje krzyżowe wobec jakichś stanów zapalnych których wyleczenie spowoduje zanik aglutynacji… sprawa wymaga dalszej diagnostyki/leczenia

 5. PBartek Says:

  Witam proszę o interpretację wyników:
  Liczba dni od ostaniej ejakulacji-3
  Upłynnienie-20
  Objętość-2,5ml
  pH-8,1
  barwa-szara
  Lepkość-3
  Aglutynacja-1 stopień
  Koncentracja plemników-82mln/ml
  Całkowita liczba plemników -205mln/ejakulat
  Ruch postępowy-33%
  Ruch całkowity-71%
  Brak ruchu-29%
  Żywotność-84%
  Plemniki o prawidłowej budowie-4%
  Koncentracja komórek okrągłych-1mln/ml
  Koncentracja leukocytów peroksydazo-dodatnich-0

 6. eliza Says:

  wszystko w normie poza aglutynację i lepkością… może to być spowodowane jakimś stanem zapalnym. Przy aglutynacji istnieją wskazania do wykonania testu MAR (http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/mar-test-obecnosc-przeciwcial-przeciwplemnikowych-w-nasieniu/)

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy