Posiew nasienia i antybiogram

14 września 2011
plytka z podlozem hodowlowym

Posiew to inaczej „hodowla” drobnoustrojów. Wykonuje się go w celu sprawdzenia, czy dany materiał biologiczny (w tym przypadku nasienie) nie zawiera bakterii lub innych mikroorganizmów (np. grzybów), których obecność świadczy o zakażeniu. Jeśli w próbce nasienia znajdują się drobnoustroje, to można je „wyhodować” w warunkach laboratoryjnych na specjalnych podłożach/pożywkach i dzięki temu sprawdzić, jaki drobnoustrój powoduje zakażenie.

plytka z podlozem hodowlowym

Zdjęcia przedstawiają płytki z podłożem hodowlanym, na którym widoczne gołym okiem są tzw. kolonie bakterii. Między innymi tego typu płytki używane są w laboratoriach wykonujących posiewy nasienia. Na zdjęciu po lewej stronie hodowany jest drobnoustrój Candida albicans, na zdjęciu po prawej stronie Staphylococcus aureus. Oba te drobnoustroje mogą być znajdowane w nasieniu.

bakterie Enterococcus faecalis

Zdjęcie przedstawia bakterie Enterococcus faecalis znalezione w nasieniu, wybarwione metodą Grama widziane pod mikroskopem w powiększeniu 1000x. Te bakterie także są częstą przyczyną zapaleń w męskim układzie rozrodczym.

Dalszym krokiem po wyhodowaniu i identyfikacji bakterii jest przeprowadzenie tzw. antybiogramu, czyli oceny, na jakie antybiotyki wrażliwy jest dany mikroorganizm. Dzięki temu, w leczeniu zakażania można zastosować antybiotyk o potwierdzonym działaniu, co umożliwia szybszą i skuteczniejszą terapię, a także ogranicza niepotrzebne skutki uboczne (wyjałowienie organizmu, toksyczność dla organizmu, wzrost lekooporności wśród mikroorganizmów).

W przypadku oddania nasienia na posiew należy zapewnić możliwie sterylne warunki pobrania i unikać zanieczyszczenia próbki. Chodzi tutaj zarówno o zanieczyszczenie mikrobiologiczne (drobnoustrojami znajdującymi się na skórze rąk, czy członka oraz obecnymi wewnątrz cewki moczowej), jak i chemiczne (mydłem, środkami czystości). Dlatego też przed oddaniem nasienia należy po pierwsze oddać mocz, a po drugie dokładnie umyć ręce i członek za pomocą wody i mydła, a następnie dokładnie spłukać i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem. Pojemnik na nasienie musi być sterylny.

Wykonanie posiewu z antybiogramem może trwać do 1 tygodnia.

Wskazaniem do wykonania posiewu nasienia mogą być objawy wskazujące na stan zapalny w układzie moczowo-płciowym oraz zwiększona obecność leukocytów w nasieniu (leukocytospermia).

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Interpretacja wyników badania nasienia

Wynik badania ogólnego nasienia oceniać powinno się wykorzystując wytyczne np. WHO (Światowej Organizacji... Więcej →

Posiew nasienia – dziwny wynik i inne problemy

Posiew nasienia i jego wynik często nastręczają problemów w interpretacji. Częstym problemem wyniku posiewu... Więcej →

Czynniki etiologiczne w stanach zapalnych męskiego układu płciowego

Bakteryjne i wirusowe infekcje układu moczowo – płciowego są istotnym czynnikiem w etiologii niepłodności... Więcej →

Bakteriospermia – drobnoustroje w nasieniu

Nasienie nie jest zwykle materiałem całkowicie sterylnym (nie zawierającym mikroorganizmów) ze względu... Więcej →

Obecność drobnoustrojów tlenowych w nasieniu

Obecność drobnoustrojów tlenowych w nasieniu

W 2014 roku opublikowana została kolejna praca dotycząca tematyki obecności drobnoustrojów w nasieniu,... Więcej →

Obecność HPV w nasieniu obniża skuteczność inseminacji domacicznej (IUI)

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że obecność HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) w nasieniu nie jest... Więcej →

Występowanie koronawirusa SARS-CoV-2 w jądrach mężczyzn i możliwości zakażenia przez nasienie

Już na początku pandemii COVID-19 wykazano, że wirus SARS-CoV-2 (koronawirus zespołu ostrej... Więcej →

Leczenie antybiotykiem w przypadku zakażania Ureaplasmą i Chlamydią

Chlamydia trachomatis i Ureaplasma urealiticum to bakterie, które są w czołówce najczęściej zakażających... Więcej →

2 comments

  1. Pacjent pisze:

    Co zrobić w przypadku, gdy zalecony jest przez lekarza posiew nasienia (zapalenie najądrza), ale od momentu wystąpienia objawów choroby nie ma wzwodu i możliwości pobrania próbki? Po przyjęciu jednego antybiotyku brak poprawy, stąd konieczność zrobienia posiewu.

    • eliza pisze:

      w takiej sytuacji nie ma alternatywnej metody do zaoferowania, jedyną potencjalną alternatywą jest wymaz z cewki moczowej, ale jeśli stan zapalny dotyczy najądrza to nie ma pewności, ze przy pobraniu tą metodą wyhodowane zostaną patogeny które faktycznie powodują stan zapalny… zwykle w leczniu stosuje się antybiotyki (fluorochinolony i makrolidy) ale mozna tez zastosowac leki przeciwzapalne i przeciwbolowe ( w tym kompresy) – może to (złagodzenie bólu i dyskomfortu) pozwoli na oddanie nasienia, żeby ustalić co powoduje stan zapalny. Należy tez pamiętać że samo posiew tlenowy to może być za mało do ustalenia czynnika chorobotwórczego – poczytaj więcej tutaj: https://badanie-nasienia.pl/artykuly-i-opracowania/wynik-posiew/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *