Psychologia w leczeniu niepłodności – wywiad z psychologiem Jarosławem Rakoczym

25 stycznia 2018

Poniżej zamieszczamy wywiad z psychologiem Jarosławem Rakoczym, przeprowadzony w czasie Konferencji Medycyna Spersonalizowana w Leczeniu Niepłodności (link: Konferencja „Medycyna spersonalizowana w leczeniu niepłodności”, Łódź 2 grudnia 2017), która odbyła się w Łodzi 2 grudnia 2017.

 

Psychologia, psychoterapia, praca psychologiczna jest niezbędna w procesie terapii i leczenia niepłodności dla par, które borykają się z tym problemem

Czy „niezbędna?” – nie chciałbym sobie uzurpować takiej pozycji, jednak w moim odczuciu i w ocenie fachowców jest elementem bardzo wartościowym i ważnym, także zawsze warto uwzględnić aspekty emocjonalne i psychologiczne leczenia niepłodności.

Na czym polega praca z parą, ile odbywa się spotkań, jak wygląda ten cały proces albo program który Państwo realizują w tym zakresie?

Ta praca ma przynajmniej 2 podstawowe aspekty: z jednej strony pary doświadczają skutków niepłodności – jak wiadomo jest to duże obciążenie emocjonalne, jest to bardzo często przewlekły proces, bardzo trudny, związany z różnymi procedurami medycznymi, z różnymi trudnymi doświadczeniami np. kolejnych niepowodzeń, kosztów które ponoszą (emocjonalnych i finansowych). Czasami całe rodziny są zaangażowane we wspieranie takiej pary. Wtedy również te niepowodzenia przekładają się na ich odnajdywanie się w tej rodzinie, na ich relacje z bliskimi. To są na pewno ważne aspekty – to jest obszar konsekwencji niepłodności. Jest też obszar przyczyn niepłodności związanych z psychologią, z elementami psychologicznymi. Żeby podać taki bardzo wyrazisty i jasny przykład: nie tak rzadko zdarza się, że pary które podejmują leczenie nie współżyją tak często (co okazuje się w toku rozmowy), albo od jakiegoś czasu nie współżyją w ogóle, ale kontynuują różne elementy leczenia niepłodności – wtedy jasne jest, że bez poradzenia sobie z tym co się dzieje w tej parze, żadne inne metody leczenia nie mogą odnieść skutku.

Z jednej strony perspektywa psychologiczna daje użyteczny punkt widzenia, który czasami może umknąć inny specjalistom, którzy koncentrują się na swoich bardzo wąskich specjalizacjach dotyczących np. hormonów, genetyki itd. – a czasem w niepojęty sposób umykają im takie podstawowe elementy. Tak więc to jest też jeden z plusów tej perspektywy psychologicznej.

Państwo obecnie realizują program miejski dotyczący psychologii w niepłodności – proszę o kilka słów na ten temat

Udało nam się przekonać Wydział Zdrowia Miasta Łodzi i nawiązać z nim współpracę i uzyskać finansowanie Poradni Psychologii Prokreacji – to jest program istniejący już w tej chwili prawie rok, a jestem przekonany, że będzie kontynuacja w latach następnych. Program dotyczy pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w szeroko rozumianej przestrzeni psychologii prokreacji – to nie tylko niepłodność ale także doświadczenia strat, doświadczenia trudności emocjonalnych związanych z byciem w ciąży, ze zbliżającym się porodem, czy z wizją porodu, konsekwencji problemów emocjonalnych, które mogą się pojawić już po porodzie (mam na myśli depresję poporodową, czy różne trudności które mogą pojawiać się w relacji małżeńskiej/partnerskiej ludzi którzy mają się odnaleźć w zupełnie nowych rolach rodzicielskich) – dla niektórych z różnych ważnych powodów jest to duże wyzwanie i wsparcie może być bardzo pomocne.

Gdzie te konsultacje się odbywają, gdzie w Łodzi te pary mogą się udać?

Poradnia działa w Centrum Medycznym im. Rydygiera, na ul. Pomorskiej 59 w Łodzi – tam mamy całe centrum zajmujące się zdrowiem kobiet, problematyką płodności i macierzyństwa.

Czy wcześniej trzeba się zapisywać, czy można przyjść i uzyskać od razu pomoc?

Trzeba się zapisać na spotkanie przez rejestrację. Mamy zespół 6 specjalistów, psychoterapeutów i ciągle jeszcze nie tak trudno znaleźć termin wizyty. Bardzo zachęcam. Chciałbym tylko dodać, że dzięki dofinansowaniu z Wydziału Zdrowia koszt tych spotkań dla mieszkańców Łodzi jest stosunkowo niewielki bo jest to symboliczne 10 zł, resztę pokrywa właśnie to dofinansowanie.

Możemy tylko dodać, że standardowa konsultacja psychologiczna to około 100zł, więc 90% pokrywa Urząd Miasta Łodzi, para pokrywa jedynie 10% za konsultację i za cały proces leczenia, wiec warto skorzystać.

 

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Emocje niepłodności

Kiedy para od dłuższego czasu stara się o dziecko, a mimo to nie może doczekać się potomka, pojawia się... Więcej →

Wywiad – Coaching płodności

Wywiad – Coaching płodności

Rozmowa Redakcji Czasopisma Płodna Polska z Agnieszką Grobelną, która specjalizuje się w pracy z... Więcej →

Badanie nasienia w leczeniu niepłodności – wywiad z dr Elizą Filipiak

Poniżej zamieszczamy wywiad z dr n. med. Elizą Filipiak, przeprowadzony w czasie Konferencji Medycyna... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *