Program Międzylaboratoryjnej Kontroli Jakości Badania Ogólnego Nasienia SpermControl

23 marca 2021

O Programie

Program Międzylaboratoryjnej Kontroli Jakości Badania Ogólnego Nasienia SpermControl jest nowym programem (rozpoczętym w 2019 roku) stworzonym w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekspertów z dziedziny andrologii i analizy nasienia z jednostek klinicznych i naukowych w Polsce. Program opracowany jest w oparciu o zalecenia WHO 2010 Laboratory Manual for the Examination and Processing of Human Semen oraz polskie wytyczne dla diagnostów laboratoryjnych. Jest to program mający na celu podnoszenie jakości badań nasienia wykonywanych w laboratoriach, a dodatkowo szkolenie kadry wykonującej te badania. Ze względu na specyfikę badania nasienia, możliwość subiektywizacji wyniku, a także nieco niszowy charakter badania ogólnego nasienia, kontrola jakości tego badania ma niezwykłą wagę, a w konsekwencji przyczynia do polepszania jakości badań wydawanych polskim pacjentom, co w dalszej kolejności poprawia precyzję ich diagnostyki, leczenia i monitorowania.

Co obejmuje Program SpermControl

SpermControl pozwala na ocenę 4 podstawowych parametrów: ruchliwości, żywotności, koncentracji i morfologii plemników. Część ocen będzie dokonywana w systemie elektronicznym, a część na materiale dostarczonym do laboratorium kurierem. W ramach każdego parametru kontroli poddawane są dwie próbki nasienia.

SpermControl obejmuje 2 rundy w roku (wiosenną i jesienną).

Każda runda zakończona jest opracowaniem raportu z jej wyników. Wyniki są zaślepione – uczestnicy identyfikowani są za pomocą numerów, także mają możliwość ocenienie uzyskanych przez siebie wyników na tle wyników innych uczestników, a także wyników ekspertów.

Dla uczestników programu przewidziana jest także możliwość bezpłatnego udziału w corocznym szkoleniu (z punktami edukacyjnymi dla diagnostów laboratoryjnych), którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych i poszerzanie wiedzy w zakresie niepłodności i jej diagnostyki. Link do zawartości szkolenia z 2020 roku: Szkolenie „Plemnik jest każdy widzi?” 2020

Dla kogo kontrola jakości badania nasienia?

Kontrola jakości badania nasienia SpermControl jest przeznaczona dla wszystkich chętnych. W myśl obowiązujących przepisów, poddawanie się międzylaboratoryjnej kontroli jakości dla wykonywanych badań jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r., Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

Szczegóły

Wszystkie dodatkowe informacje dostępne na stronie: www.spermcontrol.pl

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Standaryzacja badania nasienia – czy polskie laboratoria mają z tym problem?

Badanie nasienia jest jednym z badań, które ze względu na swoją złożoność nastręczają problemów... Więcej →

Jakość badania nasienia w Polskich laboratoriach (wyniki z lat 2012 roku).

Od wielu lat jakość wykonywanych badań nasienia i zgodność ich wykonywania z obowiązującymi rekomendacjami... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *