Wytrysk wsteczny – badanie nasienia i przygotowanie nasienia do inseminacji

23 grudnia 2015

Z wytryskiem wstecznym mamy do czynienia kiedy plemniki i płyn nasienny w czasie ejakulacji trafiają do pęcherza moczowego zamiast wydostawać się na zewnątrz przez cewkę moczową. Wytrysk wsteczny może być całkowity (cały ejakulat trafia do pęcherza) lub częściowy (tylko część trafia do pęcherzea). Wytrysk wsteczny może być więc przyczyną aspermii (braku nasienia, niemożności uzyskania nasienia), hypospermii (bardzo niewielkiej ilości nasienia uzyskiwanej w trakcie wytrysku), czy też azoospermii (braku plemników w płynie nasiennym uzyskiwanym w trakcie wytrysku), kryptozoospermii czy oligozoospermii (oba terminy odnoszą się do niewielkiej liczby plemników w nasieniu).

U pacjentów z wytryskiem wstecznym, u których brak jest nasienia, nie znajduje się plemników w nasieniu lub ich liczba nie jest wystarczająca do planowanych zabiegów rozrodu wspomaganego można zastosować procedury do badania lub wykorzystania moczu tych pacjentów oddanego zaraz po ejakulacji / próbie ejakulacji.

Przed oddaniem nasienia pacjent powinien oddać mocz (najlepiej nie cały, trochę powinno zostać w pęcherzu) aby opróżnić pęcherz moczowy – tego moczu nie zachowuje się do dalszych procedur. Następnie pacjent powinien spróbować oddać nasienie – jeśli jest w stanie choć część oddać do pojemnika do badania, to jest to wskazane; pozostała część nasienia trafia do pęcherza moczowego. Następnie pacjent powinien oddać mocz po ejakulacji do osobnego pojemnika. Tak uzyskany materiał można analizować pod kontem obecności plemników.

Ważne aby wiedzieć, że kwaśnie środowisko moczu nie sprzyja plemnikom, szczególnie ich ruchliwości, dlatego istotna jest alkalizacja moczu. Można ją uzyskać np. podając pacjentowi przez kilka dni przed badaniem sodę oczyszczoną lub przez dodanie do tak uzyskanego moczu równej objętości medium do płukania plemników jak najszybciej po uzyskaniu materiału (lub nawet oddawanie moczu do pojemnika już zawierającego washing medium).

Następnie próbkę moczu z medium wiruje się (zalecane parametry to: 500g, 8 minut) i wykonuje procedurę płukania plemników, które mogą być użyte zarówno do inseminacji (pod warunkiem wystarczającej ich liczby) lub do procedur in vitro (IVF/ICSI).

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *