Wysoki indeks DFI (fragmentacji chromatyny plemnikowej) u pacjenta którego żona miała infekcję HPV – opis przypadku

12 marca 2019

Z wielu doniesień naukowych wiadomo, że pacjenci z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) mają obniżone parametry nasienia (czytaj więcej: Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w nasieniu jest związana z obniżoną ruchliwością plemników i podwyższoną fragmentacją ich DNA), w tym zwiększoną fragmentację chromatyny plemnikowej, a także że zakażenie to jest jedną z przyczyn niepłodności partnerskiej. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek nie tylko obniżania parametrów ruchliwości plemników czy jakości ich chromatyny plemnikowej, ale także z wielu innych przyczyn (z których tylko niektóre są na dziś dzień poznane i zbadane). Wiemy z badań naukowych, że zainfekowany wirusem HPV plemnik jest w stanie zapłodnić komórkę jajową (choć skuteczność zapłodnienia jest nieco niższa niż przy udziale niezakażonych plemników) i że przekazany materiał genetyczny wirusa jest przez komórkę jajową transkrybowany w jej cytoplazmie (czytaj więcej: Plemniki zakażone wirusem HPV mają zdolność zapłodnienia oocytu). Wiemy też, że zapłodnienie plemnikami mężczyzn z HPV często kończy się poronieniem we początkowych tygodniach ciąży (czytaj więcej: Szczepienie przeciw wirusowi HPV u mężczyzn powodowało zwiększenie odsetka ciąż i urodzonych dzieci).

Poniżej prezentujemy wynik badania ogólnego nasienia oraz badania chromatyny plemnikowej u pacjenta, którego żona miała stwierdzoną infekcję wirusem HPV. Możemy przyjąć, że mężczyzna ten także był zakażony (jako partner seksualny zakażonej kobiety), choć nie był diagnozowany pod tym kontem. Na uzyskanym wyniku chromatyny plemnikowej wyraźnie widać, że indeks DFI jest bardzo wysoki, co (bazując na obserwacjach z badań naukowych) może być przypisane obecności wirusa HPV, tym bardziej, że u pacjenta nie stwierdzono innych czynników ryzyka dla wysokiego indeksu fragmentacji chromatyny (otyłości, palenia papierosów, obecności leukocytów w nasieniu, wysokiej gorączki w ostatnich tygodniach, tendencji do przegrzewania jąder, niewłaściwej diety, narażenia na substancje toksyczne). DFI było w tym przypadku wysokie pomimo nienajgorszego wyniku badania ogólnego nasienia (koncentracja, całkowita liczba plemników, ruchliwość, żywotność w granicach normy, jedynie obniżenie odsetka plemników o prawidłowej morfologii o jeden punk procentowy poniżej wartości referencyjnej), co jest kolejnym argumentem za tym, że samo badania ogólne nasienia nie wyczerpuje możliwości diagnostycznych dotyczących oceny męskiej płodności (czytaj więcej: Dodatkowe testy i badania nasienia). Para od wielu lat nieskutecznie starała się o ciążę i dziecko.

Opracowanie:
mgr Barbara Kordalska, Laboratorium CYTOLAB
mgr Edyta Kruzel-Szwaczka, Laboratorium CYTOLAB
dr n. med. Eliza Filipiak, Klinika SalveMedica

Opublikowano: 13.03.2019

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w nasieniu jest związana z obniżoną ruchliwością plemników i podwyższoną fragmentacją ich DNA

Wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus) znany jako HPV należy do rodziny papillomawirusów.... Więcej →

Szczepienie przeciw wirusowi HPV u mężczyzn powodowało zwiększenie odsetka ciąż i urodzonych dzieci

Mówi się o tym, że choroby przenoszone drogą płciową to jedna z istotnych przyczyn niepłodności. Są... Więcej →

Występowanie koronawirusa SARS-CoV-2 w jądrach mężczyzn i możliwości zakażenia przez nasienie

Już na początku pandemii COVID-19 wykazano, że wirus SARS-CoV-2 (koronawirus zespołu ostrej... Więcej →

Zespół Zinnera jako przyczyna niepłodności męskiej

Zespół Zinnera jako przyczyna niepłodności męskiej

Zespół Zinnera to rzadka, wada wrodzona (opisano dotychczas około 100 przypadków) dotycząca układu... Więcej →

Epigenetyka plemnika – jak przebiegają zmiany epigenetyczne w plemniku w trakcie przejścia przez najądrze

Coraz więcej uwagi poświęcane jest w ostatnich 10 latach roli epigenetyki i jej mechanizmów w rozrodzie. Do... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *