Wysoki indeks DFI (fragmentacji chromatyny plemnikowej) u pacjenta którego żona miała infekcję HPV – opis przypadku

Z wielu doniesień naukowych wiadomo, że pacjenci z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) mają obniżone parametry nasienia (czytaj więcej: Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w nasieniu jest związana z obniżoną ruchliwością plemników i podwyższoną fragmentacją ich DNA), w tym zwiększoną fragmentację chromatyny plemnikowej, a także że zakażenie to jest jedną z przyczyn niepłodności partnerskiej. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek nie tylko obniżania parametrów ruchliwości plemników czy jakości ich chromatyny plemnikowej, ale także z wielu innych przyczyn (z których tylko niektóre są na dziś dzień poznane i zbadane). Wiemy z badań naukowych, że zainfekowany wirusem HPV plemnik jest w stanie zapłodnić komórkę jajową (choć skuteczność zapłodnienia jest nieco niższa niż przy udziale niezakażonych plemników) i że przekazany materiał genetyczny wirusa jest przez komórkę jajową transkrybowany w jej cytoplazmie (czytaj więcej: Plemniki zakażone wirusem HPV mają zdolność zapłodnienia oocytu). Wiemy też, że zapłodnienie plemnikami mężczyzn z HPV często kończy się poronieniem we początkowych tygodniach ciąży (czytaj więcej: Szczepienie przeciw wirusowi HPV u mężczyzn powodowało zwiększenie odsetka ciąż i urodzonych dzieci).

Poniżej prezentujemy wynik badania ogólnego nasienia oraz badania chromatyny plemnikowej u pacjenta, którego żona miała stwierdzoną infekcję wirusem HPV. Możemy przyjąć, że mężczyzna ten także był zakażony (jako partner seksualny zakażonej kobiety), choć nie był diagnozowany pod tym kontem. Na uzyskanym wyniku chromatyny plemnikowej wyraźnie widać, że indeks DFI jest bardzo wysoki, co (bazując na obserwacjach z badań naukowych) może być przypisane obecności wirusa HPV, tym bardziej, że u pacjenta nie stwierdzono innych czynników ryzyka dla wysokiego indeksu fragmentacji chromatyny (otyłości, palenia papierosów, obecności leukocytów w nasieniu, wysokiej gorączki w ostatnich tygodniach, tendencji do przegrzewania jąder, niewłaściwej diety, narażenia na substancje toksyczne). DFI było w tym przypadku wysokie pomimo nienajgorszego wyniku badania ogólnego nasienia (koncentracja, całkowita liczba plemników, ruchliwość, żywotność w granicach normy, jedynie obniżenie odsetka plemników o prawidłowej morfologii o jeden punk procentowy poniżej wartości referencyjnej), co jest kolejnym argumentem za tym, że samo badania ogólne nasienia nie wyczerpuje możliwości diagnostycznych dotyczących oceny męskiej płodności (czytaj więcej: Dodatkowe testy i badania nasienia). Para od wielu lat nieskutecznie starała się o ciążę i dziecko.

 

 

 

Opracowanie:
mgr Barbara Kordalska, Laboratorium CYTOLAB
mgr Edyta Kruzel-Szwaczka, Laboratorium CYTOLAB
dr n. med. Eliza Filipiak, Klinika SalveMedica

Opublikowano: 13.03.2019

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy