Możliwość bezpłatnego badanie nasienia w Łodzi w ramach projektu naukowego Instytutu Medycyny Pracy oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

10 października 2016

Zakład Epidemiologii Środowiskowej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi oraz Zakład Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zapraszają wszystkich mężczyzn w wieku 19-30 lat do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym wpływu czynników środowiskowych na płodność u mężczyzn.

Uczestnictwo w badaniu będzie polegało na dwóch wizytach w Zakładzie Endokrynologii Płodności w odstępie 6 miesięcy, w trakcie których:

  • każdy uczestnik zostanie poproszony o wypełnienie kwestionariuszy zawierających pytania dotyczące m.in. stylu życia, aktywności fizycznej, narażenia na stres;
  • wykonane zostaną pomiary wzrostu, masy ciała, obwodu pasa i bioder oraz analiza składu ciała;
  • pobrane zostaną próbki krwi i moczu;
  • dodatkowo, każdy uczestnik będzie mógł wykonać nieodpłatnie badanie nasienia, które jest jednym z podstawowych badań związanych z oceną płodności u mężczyzn. Wynik badania nasienia będzie dostępny dla uczestnika już tego samego dnia lub w dniu następnym. Badanie pozwoli na stwierdzenie ile plemników znajduje się w nasieniu, oraz ocenę ich ruchu, żywotności i budowy morfologicznej.

Mężczyzn zainteresowanych uczestnictwem w badaniu lub uzyskaniem dokładniejszych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:

Sekretariat Zakładu Endokrynologii Płodności:
tel: 42 633-07-05 w godz. 9:00-15:00
Email: renata.walczak-jedrzejowska@umed.lodz.pl
(w tytule maila proszę wpisać „badanie – czynniki środowiskowe”)

Miejsce przeprowadzania badań:
Zakład Endokrynologii Płodności
Katedra Andrologii i Endokrynologii Płodności
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Łódź ul. Sterlinga 5 (III piętro)

Proponowane badanie naukowe po raz pierwszy w naszym kraju pozwoli odpowiedzieć na pytanie: Czy syntetyczne czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na poziom hormonów u młodych mężczyzn a tym samym na ich płodność?

Obecnie ok. 30% mężczyzn w Polsce ma obniżoną płodność. Ftalany, parabeny, bisfenol A to substancje chemiczne obecne powszechnie w naszym otoczeniu, zwłaszcza w kosmetykach do pielęgnacji ciała (w dezodorantach, antyperspirantach i żelach do mycia ciała) czy opakowaniach do żywności (folie, puszki, plastikowe butelki). Kontakt z tymi substancjami może wpływać na czynność układu hormonalnego np. poprzez zmniejszenie produkcji testosteronu, czego wynikiem staje się obniżona płodność.

Wszystkie uzyskane dane traktowane będą jak poufne z zachowaniem zasad określonych w ustawie o ochronie danych osobowych. Zebrane informacje nie będą udostępniane jakiejkolwiek stronie trzeciej i zostaną wykorzystane jedynie w celach naukowych.

W załączniku do pobrania pdf z informacją o badaniu: zaproszenie-do-udzialu-w-badaniach

 

UWAGA: REKRUTACJA DO PROJEKTU ZAKOŃCZONA W LUTYM 2018

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *