Pytanie: Czy poza badaniem ogólnym nasienia (seminogramem) powinno wykonać się jeszcze jakieś inne, uzupełniające badania z nasienia?

12 września 2011

Odpowiedź: Istnieje wiele badań dodatkowych nasienia, które można wykonać w celu uzupełnienia wyników badania ogólnego. Są to między innymi posiew z antybiogramem, test MAR lub Immunobead Test, test HBA (funkcjonalności plemników), chromatyna plemnikowa, test 24-godzinny (przeżywalności plemników), LeucoScreen (obecność leukocytów), obecność wolnych rodników tlenu, testy biochemiczne (np. fruktoza, cynk, ?-glukozydaza obojętna). O zasadności wykonania poszczególnych testów w dużej mierze decyduje lekarz na podstawie wyniku badania ogólnego nasienia (seminogram) oraz stanu klinicznego pacjenta lub pary. Teoretycznie wszystkie badania można wykonać z jednej próbki nasienia, jednak należy to ustalić szczegółowo z laboratorium, ponieważ nie wszędzie dostępne są wszystkie wymienione testy.

Trzeba pamiętać, że na wynikach ogólnego badania nasienia (seminogramu) nie można opierać jednoznacznej diagnozy na temat potencjału rozrodczego danego pacjenta (wyjątkiem jest np. azoospermia). Nawet prawidłowe wyniki badania ogólnego (normozoospermia) nie oznaczają z całkowitą pewnością, że dany pacjent jest płodny. Problemy mogą dotyczyć problemów z dojrzałością plemników lub z zaburzeniami genetycznymi, których nie można stwierdzić na podstawie badania ogólnego.

Opis poszczególnych testów, ze podsumowanymi wskazaniami do ich wykonania można też znaleźć na stronie: Dodatkowe testy i badania nasienia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *