Pytanie: Czy poza badaniem ogólnym nasienia (seminogramem) powinno wykonać się jeszcze jakieś inne, uzupełniające badania z nasienia?

12 września 2011

Odpowiedź: Istnieje wiele badań dodatkowych nasienia, które można wykonać w celu uzupełnienia wyników badania ogólnego. Są to między innymi posiew z antybiogramem, test MAR lub Immunobead Test, test HBA (funkcjonalności plemników), chromatyna plemnikowa, test 24-godzinny (przeżywalności plemników), LeucoScreen (obecność leukocytów), obecność wolnych rodników tlenu, testy biochemiczne (np. fruktoza, cynk, ?-glukozydaza obojętna). O zasadności wykonania poszczególnych testów w dużej mierze decyduje lekarz na podstawie wyniku badania ogólnego nasienia (seminogram) oraz stanu klinicznego pacjenta lub pary. Teoretycznie wszystkie badania można wykonać z jednej próbki nasienia, jednak należy to ustalić szczegółowo z laboratorium, ponieważ nie wszędzie dostępne są wszystkie wymienione testy.

Trzeba pamiętać, że na wynikach ogólnego badania nasienia (seminogramu) nie można opierać jednoznacznej diagnozy na temat potencjału rozrodczego danego pacjenta (wyjątkiem jest np. azoospermia). Nawet prawidłowe wyniki badania ogólnego (normozoospermia) nie oznaczają z całkowitą pewnością, że dany pacjent jest płodny. Problemy mogą dotyczyć problemów z dojrzałością plemników lub z zaburzeniami genetycznymi, których nie można stwierdzić na podstawie badania ogólnego.

Opis poszczególnych testów, ze podsumowanymi wskazaniami do ich wykonania można też znaleźć na stronie: Dodatkowe testy i badania nasienia.

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Pytanie: Czy całkowity brak plemników w nasieniu (azoospermia) jest równoznaczny z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa?

Pytanie: Czy całkowity brak plemników w nasieniu (azoospermia) jest równoznaczny z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa?

Odpowiedź: To w dużej mierze zależy od przyczyny azoospermii, która z jednej strony może być spowodowana... Więcej →

Pytanie: Czy przebyte infekcje mogą mieć wpływ na płodność?

Pytanie: Czy przebyte infekcje mogą mieć wpływ na płodność?

Odpowiedź: Infekcje w męskim układzie moczowo-płciowym mogą prowadzić do zapalenia jąder, najądrzy,... Więcej →

Leczenie antybiotykiem w przypadku zakażania Ureaplasmą i Chlamydią

Chlamydia trachomatis i Ureaplasma urealiticum to bakterie, które są w czołówce najczęściej zakażających... Więcej →

Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej – wywiad z dr Piotrem Świniarskim

Poniżej zamieszczamy wywiad z dr med. Piotrem Świniarskim (specjalistą urologiem FEBU, andrologiem klinicznym... Więcej →

Badanie nasienia jako pierwszy element w diagnostyce niepłodnej pary

Diagnostyka niepłodności często zaczyna się od szczegółowej diagnostyki kobiety, która jako pierwsza jest... Więcej →

Dodatkowe testy i badania nasienia

Poza badaniem ogólnym nasienia (spermiogramem) laboratoria dysponują obecnie wieloma innymi możliwościami... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *