Pytanie: Co oznacza obecność leukocytów w nasieniu?

12 września 2011

Odpowiedź: Leukocyty (krwinki białe) są komórkami odpornościowymi produkowanymi przez organizm. Mogą one być obecne między innymi w nasieniu i w niewielkich ilościach nie są powodem do niepokoju. Liczba leukocytów niższa niż 1 mln/ml nasienia jest uznawana (wg rekomendacji WHO) jako norma, jeśli natomiast liczba leukocytów jest >= 1 mln/ml, może to oznaczać infekcję / stan zapalny w męskim układzie rozrodczym. Niektóre badania naukowe wskazują, że rekomendowana przez WHO wartość 1 mln/ml jest zawyżona, ponieważ już znacznie niższe liczebności leukocytów (rzędu 0,2 mln/ml) są związane z obecnością zwiększonej liczby  drobnoustrojów w nasieniu. Badania naukowe pokazały też, że liczba leukocytów jest związana z liczbą różnych typów drobnoustrojów występujących w nasieniu, a także z ich całkowitą liczebnością. Poza tym istnieje związek pomiędzy obecnością leukocytów, a gorszą jakością nasienia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że leukocyty wytwarzają wolne rodniki tlenu (tzw. ROS), które uszkadzają plemniki (w tym ich materiał genetyczny).

W przypadku leukocytospermii uzasadnione jest wykonanie posiewu z nasienia w celu ustalenia, jaki patogen lub patogeny wywołują infekcję. Należy jednak pamiętać, że posiew tlenowy (najczęściej wykonywany) nie jest wystarczający ponieważ wykrywa on jedynie niewielką część bakterii mogących powodować stan zapalny układu rozrodczego męskiego.

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Leukocytospermia bezbakteryjna

Powszechnie uważa się, że obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu związana jest ze stanem... Więcej →

Bakteriospermia – drobnoustroje w nasieniu

Nasienie nie jest zwykle materiałem całkowicie sterylnym (nie zawierającym mikroorganizmów) ze względu... Więcej →

Spermatydy komórki okrągłe

Aglutynacja plemników – co to oznacza?

Aglutynacja plemników to zjawisko obserwowane w nasieniu, polegające na tym, że ruchliwe plemniki przylegają... Więcej →

2 comments

  1. krzysztof pisze:

    Czy można prosić o wskazanie jakiegoś dobrego laboratorium w którym można wykonać posiew nasienia ? Jestem z Katowic. W dwóch laboratoriach posiew wychodzi ujemny a mam 2.9mln leukocytów w nasieniu (powtarzalny problem).

    • admin237 pisze:

      Lista laboratoriów wykonujących badanie nasienia znajduje się tutaj: https://badanie-nasienia.pl/laboratoria/ – trzeba skontaktować się z konkretnymi laboratoriami aby upewnić się czy wykonują posiew nasienia. Obecność (podwyższonej liczby) leukocytów w nasieniu nie musi korelować z dodatnim wynikiem posiewu nasienia. w tym artykule https://badanie-nasienia.pl/wynik-posiew/ i w linkach pod nim może Pan znalezć wiecej wyjaśnien na ten temat. Nalezy przede wszystkim pamietac ze bakterie tlenowe ktore hoduje sie w tradycyjnym posiewie to tylko czesc patogenów które mogą byc odpowiedzialne za powodowanie stanów zapalnych w układzie rozrodczym męskim – stąd także rozbieżność pomiędyz wynikiem posiewu (tlenowego) z obserwacjami klinicznymi lub obserwacjami w nasieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *