Pytanie: Czy oddając nasienie do badania do specjalnego pojemnika trzeba oddać jego całość czy wystarczy część? Co zrobić jeśli podczas oddawania wyleje się część nasienia?

12 września 2011

Odpowiedź: Przy badaniu nasienia bardzo ważne jest, aby do analizy została przekazana cała jego objętość. jest to ważne dlatego, że poszczególne składniki nasienia (ejakulatu) nie są równomiernie w nim rozmieszczone. Część nasienia oddawana na początku ejakulacji (wytrysku) jest najbogatsza w plemniki. Poza tym objętość nasienia jest jednym z oznaczanych parametrów (norma wynosi obecnie >1,5 ml, przed 2010 rokiem wynosiła >2 ml) i w oparciu o nią wylicza się liczbę plemników na ejakulat, co jest jednym z ważniejszych parametrów nasienia. Brak części ejakulatu może także mieć wpływ na pH.

Dlatego też w przypadku, gdy nie udało się oddać całości nasienia do pojemnika, najlepiej zrezygnować z badania w tym dniu i umówić się na inny termin (należy pamiętać o ponownym zachowaniu okresu wstrzemięźliwości płciowej w granicach 2-7 dni). Jeśli jednak, pacjent decyduje się na wykonanie analizy, to powinien koniecznie zgłosić ten fakt pracownikowi laboratorium, który zaznaczy na wyniku zaistniałą sytuację i uwzględni w opisie informację, której frakcji ejakulatu brakuje (początkowej czy końcowej).

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *