Jeszcze skuteczniejsze in vitro dzięki systemowi oceny jakości komórek jajowych Oosight
17 września 2019System Oosight pozwala embriologom z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie jeszcze precyzyjniej wybrać najlepsze komórki jajowe do procedury zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). System uwidacznia struktury oocytu, które nie są widoczne pod zwykłym mikroskopem. Z Oosight korzystają najlepsze kliniki na całym świecie.
W przypadku procedur in vitro, jakość gamet (komórek rozrodczych) ma znaczny wpływ na efekty leczenia. Selekcję wyższej jakości plemników umożliwia np. Fertile Chip. Wybór najwyższej jakości komórek jajowych jest równie ważny, a nawet ważniejszy. Po zapłodnieniu, komórka jajowa jest w stanie naprawić niektóre nieprawidłowości występujące w DNA dostarczonym przez plemniki.
– Tradycyjnie selekcja oocytów oparta jest na ocenie morfologicznej, czyli na przyjrzeniu się ich budowie pod mikroskopem. Embriolog ocenia komórkę jajową na podstawie wyglądu cytoplazmy, osłonki przejrzystej, ciałka kierunkowego oraz otaczających ją komórek wzgórka jajonośnego. Oparty na mikroskopii polaryzacyjnej system Oosight pozwala zobaczyć jeszcze więcej, zajrzeć w głąb oocytu bez uszkadzania go – wyjaśnia dr Ricardo Faundez, dyrektor embriologii klinik leczenia niepłodności InviMed.
Moduł mikroskopii polaryzacyjnej jest dodatkowym systemem obrazowania dołączanym do mikroskopów biologicznych. Klinika InviMed w Warszawie korzysta z systemu OosightTM firmy Cambridge Research & Instrumentation Inc., złożonego z kamery LC-PolScope™ oraz oprogramowania CRi’s Spindle View, które analizuje uzyskany obraz.
Dzięki mikroskopii polaryzacyjnej możliwa jest szczegółowa ocena struktur dwójłomnych komórki jajowej, takich jak osłonka przejrzysta, oraz uwidocznienie wrzeciona podziałowego. Stopień dwójłomności tych struktur jest istotnie skorelowany z potencjałem rozwojowym i żywotnością zarodka. W wielu przypadkach przyjrzenie się oocytom pod mikroskopem z systemem Oosight, może mieć realny wpływ na sukces in vitro.
– OosightTM to jedna z najnowocześniejszych technologii zwiększających skuteczność in vitro. Używanie systemu Oosight pozwala określić, który oocyt jest najlepiej przygotowany do zapłodnienia, co zwiększa szanse na uzyskanie wysokiej jakości zarodków, a w konsekwencji na ciążę i urodzenie dziecka – mówi dr Faundez.
System może być wykorzystywany przy procedurach zapłodnienia pozaustrojowego ICSI/IMSI, a także przy selekcji oocytów do procedury witryfikacji. Wspomaga zarówno skuteczność in vitro, jak i diagnostykę przyczyny niepłodności kobiety.
Z oceny oocytów pod mikroskopem wyposażonym w Oosight mogą skorzystać pary leczące niepłodność w klinice InviMed w Warszawie. Cena skorzystania z systemu Oosight wynosi 800 zł.
Źródło: informacja prasowa z Invimed
One comment
Czy mogę skorzystać z tego procesu w Gdyni?