Urządzenie do chłodzenia jąder CoolMen – polski wynalazek pomoże pacjentom z problemem niepłodności?

4 grudnia 2017

Nie jest tajemnicą, że przegrzewanie moszny i jąder prowadzi do obniżenia jakości nasienia męskiego, a przez to może być przyczyną problemów z płodnością. Niestety obecnie, tryb życia wielu mężczyzn sprzyja podwyższaniu temperatury jąder – niebezpieczne wydaje się zarówno noszenie obcisłej bielizny czy odzieży, korzystanie z sauny i gorących kąpieli jak i siedzący tryb życia / pracy – grupami zawodowymi, u których często dochodzi do obniżenia jakości nasienia w konsekwencji przegrzania jąder są np. kierowcy, informatycy.

Na skutek pracy polskich naukowców światło dzienne ujrzało urządzenie o nazwie CoolMen (obecnie na etapie prototypu), które ma w nieinwazyjny i niefarmakologiczny sposób pomóc rozwiązać problem przegrzania w obrębie moszny.

coolmen2-495x400CoolMen_222-495x400CoolMen_11-495x400

Zgodnie z deklaracjami producenta CoolMen to innowacyjne urządzenie stabilizujące temperaturę jąder w optymalnym zakresie. Może ono rejestrować dane o temperaturze i czasie stosowania, a także rodzaju aktywności (sen, praca siedząca, aktywność fizyczna) przesyłając je bezprzewodowo do aplikacji mobilnej w telefonie. Dane te mogą być następnie analizowane przez lekarza androloga celem podniesienia skuteczności procesu leczenia. Urządzenie CoolMen będzie wykonane z atestowanych materiałów o działaniu antybakteryjnym i tak zaprojektowane, aby było całkowicie niewidoczne pod ubraniem zapewniając pełną dyskrecję podczas użytkowania. Ma być też wygodne w użyciu i dopasowane do ciała, dzięki użyciu lekkich i elastycznych materiałów.

CoolMen jest chroniony międzynarodowym zgłoszeniem patentowym. Jest to obecnie jedyne na świecie urządzenie, pozwalające obniżyć i utrzymać w czasie stałą temperaturę męskich jąder.

Spółka CoolTec, pomysłodawca urządzenia, pozyskała dofinansowanie projektu badawczego o wartości ok. 3,35 mln zł (dofinansowane w 76,3%) z Programu „Szybka ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na opracowanie urządzenia oraz przeprowadzenie badań jego skuteczności.

Udostępnij

5 comments

  1. Marcin pisze:

    Bylbym zainteresowany kupnem.

  2. Marek pisze:

    Proszę o urzędowy numer patentu.

  3. jestem zainteresowany kupnem tego prototypu

  4. Putin2 pisze:

    Gorąco w jaja już się robi a dopiero maj się zaczął;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *