Wpływ wieku mężczyzn na szanse powodzenia w procedurze ICSI

14 września 2011

W 2010 roku opublikowano ciekawe wyniki badań dotyczące wpływu wieku mężczyzn z oligozoospermią (obniżoną liczebnością/koncentracją plemników) na szanse uzyskania ciąży z ich nasienia w technikach wspomaganego rozrodu, a konkretnie w ICSI. Badania były zakrojone na bardzo szeroką skalę ponieważ objęły ponad 1000 par, które podchodziły do procedury ICSI (ze świeżego, nie mrożonego nasienia) w latach 2002-2007. Pary te podzielono na dwie grupy: 1) partnerzy z oligozoospermią rozumianą jako <20 mln plemników/ml – takich przypadków było ponad 300 oraz 2) partnerzy z normozoospermią (koncentracja plemników >=20 mln/ml) – prawie 700 przypadków. Do analizy włączono jedynie pary i cykle, w których udało się uzyskać minimum 4 oocyty (komórki jajowe) w metafazie II podziału mejotycznego.

W badaniu analizowano wpływ wieku mężczyzn na liczbę otrzymywanych zarodków dobrej jakości, na odsetek prawidłowych implantacji zarodków, odsetek ciąż oraz poronień.

Zaobserwowano, że wśród mężczyzn z oligozoospermią częstość prawidłowych implantacji oraz odsetek uzyskanych ciąż spada wraz z wiekiem mężczyzny. Zależności takiej nie obserwowano natomiast w grupie mężczyzn, u których liczebność plemników była prawidłowa. Autorzy oceniają, że dla mężczyzn z obniżoną liczebnością plemników szanse na uzyskanie ciąży w procedurze ICSI spadają o 5% z każdym rokiem zwiększającego się wieku potencjalnego ojca. Opierając się na tych badaniach, przy ocenie szans powodzenia procedury ICSI powinno się brać pod uwagę nie tylko wiek kobiety, ale także jej partnera, szczególnie jeśli zdiagnozowano u niego oligozoospermię.

Oprac.: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Ferreira, R. C., Braga, D. P., Bonetti, T. C., Pasqualotto, F. F., Iaconelli, A., Jr., and Borges, E., Jr. (2010): Negative influence of paternal age on clinical intracytoplasmic sperm injection cycle outcomes in oligozoospermic patients.Fertil Steril 93, 1870-4.

Fereirra

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *