Anaboliki, steroidy płciowe i ich wpływ na płodność mężczyzn i jakość nasienia

Stosowanie steroidów płciowych, androgenów, jako substancji anabolicznych, mających na celu budowanie masy mięśniowej i kształtowanie „sylwetki siłacza”, jest dość powszechne w siłowniach wśród osób uczęszczających do nich w celach rekreacyjnych. Pomimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych różnych organizacji sportowych ten problem jest nadal częsty. Dawki stosowane przez „amatorów ładnej sylwetki” są 10-40-krotnie wyższe niż fizjologiczne poziomy androgenów spotykane w organizmie. Stosowanie takich substancji przez mężczyzn ma istotne skutki uboczne m.in. uszkodzenie wątroby, nowotwór wątroby, zagęszczenie krwi, co może być przyczyną zatorów. Ponadto anaboliki zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu i indukują tzw. hipogonadyzm hipogonadotropowy, czyli zaburzenia czynności jąder spowodowane brakiem wydzielania gonadotropin z przysadki lub gonadoliberyny (GnRH) z podwzgórza. Objawia się to między innymi zmniejszeniem objętości jąder oraz problemami z płodnością – oligozoospermią lub azoospermią.

W celu głębszego zrozumienia tego zagadnienia i zweryfikowania, na ile stosowanie anabolików ma wpływ na męską płodność zespół brytyjskich naukowców obserwował 4 mężczyzn w wieku 27 – 33 lata, z kilkuletnią historią stosowania anabolików w celach poprawy parametrów mięśniowych. Wszyscy ci pacjenci zgłosili się po pomoc medyczną z powodu azoospermii (całkowitego braku plemników w nasieniu). Wszystkim pacjentom zalecono powstrzymanie się od stosowania środków anabolicznych i monitorowano zmiany w parametrach nasienia. Po odstawieniu anabolików liczebność plemników wzrosła u wszystkich mężczyzn:

  • w pierwszym przypadku – po roku do 17 mln/ml, a po 1,5 roku do 112 mln/ml.
  • w drugim przypadku – po 6 miesiącach do 7 mln/ml;
  • w trzecim przypadku – po 11 miesiącach do 6 mln/ml, a po 13 miesiącach do 25 mln/ml;
  • w czwartym przypadku – po 5 miesiącach do 51 mln/ml, a po 6 miesiącach do 106 mln/ml.

3 mężczyzn uzyskało ciążę u swoich partnerek po upływie 9-22 miesięcy od zaprzestania stosowania anabolików.

W wymienionych przypadkach zaprzestanie stosowania środków anabolicznych spowodowało powrót prawidłowej jakości nasienia, pomimo, że w okresie ich stosowania produkcja plemników była zahamowana. Jednak w licznych przypadkach anaboliki powodują trwałe uszkodzenie procesu spermatogenezy, czyli trwale hamują produkcję plemników.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Gazvani MR, Buckett W, Luckas MJ, Aird IA, Hipkin LJ, et al. Conservative management of azoospermia following steroid abuse. Hum Reprod 1997; 12: 1706-8.

Gazvani

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy