Podawanie testosteronu w zastrzykach jako skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn

Niedawno opublikowane badanie kliniczne dotyczące hormonalnej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn pokazuje, że naukowcy są coraz bliżej opracowania takiej metody. W badaniu przeprowadzonym w 10 niezależnych centrach planowania rodziny w Chinach uczestniczyli zdrowi i płodni ochotnicy (w wieku 20-45 lat), którym podawano ester testosteronu (undecylenian testosteronu). Lek ten podawano w zastrzykach, raz na miesiąc, przez 30 miesięcy. Do badania przystąpiło ponad 1000 pacjentów z czego 733 ukończyło całe badanie wraz z fazą kontrolną.

Aby ocenić skuteczność antykoncepcji badano zarówno odsetek ciąż u partnerek mężczyzn stosujących badany lek, jak i jakość ich nasienia. Za kryterium oznaczające zahamowanie spermatogenezy (produkcji plemników) przyjęto liczbę plemników w nasieniu obniżoną do <1 mln/ml. Poza tym w badaniu oceniano takie zmiany jak wielkość jąder i stężenia hormonów płciowych we krwi.

Po pierwszych 6 miesiącach podawania leku badanego aż u 95,2% pacjentów odnotowano zahamowanie spermatogenezy (ciężka oligozoospermia: <1mln plemników na mililitr). Po tym okresie u 1,3% z tych mężczyzn doszło do zwiększenia liczebności plemników w nasieniu. W całej grupie odnotowano także 9 ciąż w ciągu dwuletniego okresu obserwacji. Pozwoliło to na obliczenie łącznego współczynnika ciąż wynoszącego 1,1 na 100 pacjentów na rok oraz łącznego współczynnika niepowodzeń metody (pacjentów, u których nie doszło do ciężkiej oligozoospermii) na poziomie 6,1%. Poza tym okazało się, że leczenie tą metodą jest odwracalne (jedynie u dwóch mężczyzn nie doszło do „odzyskania” dobrej jakości nasienia w okresie kontrolnym) i że nie ma poważnych skutków ubocznych. Tylko u nielicznych pacjentów uczestniczących w tym badaniu wystąpiły lekkie objawy niepożądane w postaci trądziku, napadów kaszlu, zmian nastroju i zachowania, wysypki lub opuchlizny twarzy. Jednakże wyżej wymienione współczynniki świadczą o stosunkowo dużej skuteczności badanego leku jako środka antykoncepcyjnego wśród Chińczyków, przy jednoczesnym zachowaniu odwracalności i bezpieczeństwa metody.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Gu, Y., Liang, X., Wu, W., Liu, M., Song, S., Cheng, L., Bo, L., Xiong, C., Wang, X., Liu, X., Peng, L., and Yao, K. (2009): Multicenter contraceptive efficacy trial of injectable testosterone undecanoate in Chinese men. J Clin Endocrinol Metab 94, 1910-5.

Gu

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy