Dlaczego wykonuje się badanie nasienia (seminogram)?

Najbardziej „popularnym” wskazaniem do wykonania badania nasienia (seminogramu)  jest niepłodność pary (para z definicji niepłodna to taka, której nie udaje się począć dziecka pomimo regularnego współżycia płciowego bez stosowania środków zapobiegania ciąży przez okres 12 miesięcy). Badanie nasienia jest podstawowym badaniem, jakie można przeprowadzić u mężczyzn. Powinno być ono wykonywane na początku diagnostyki pary, tym bardziej, że diagnostyka kobiety jest znacznie bardziej skomplikowana, kosztowna i obejmuje badania bardziej inwazyjne.

Innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania nasienia są:

– stany przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie układu rozrodczego;
– planowana terapia przeciwnowotworowa (wskazanie do zamrożenia nasienia – zobacz także: Banki nasienia);
– stany po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra itp. w dzieciństwie;
– stany po leczeniu steroidami płciowymi (w tym także zażywanie anabolików) i glikokortykoidami;
– chęć udziału w programie dawstwa nasienia (zobacz także: Program dawstwa nasienia).

Badanie nasienia można też przeprowadzić na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych. W praktyce w laboratoriach pojawia się coraz więcej mężczyzn, którzy chcą po prostu „sprawdzić” swoje nasienie, dla własnej wiedzy.

Poza badaniem ogólnym nasienia można wykonać także szereg innych badań dodatkowych (zobacz także:Dodatkowe testy i badania nasienia). Praktycznie wszystkie te badania można wykonać z jednej próbki nasienia.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy