Filmy

http://www.youtube.com/watch?v=daWl9ATcCb4

Normozoospermia – preparat mikroskopowy z prawidłowego nasienia. Liczne plemniki, z których wiele porusza się ruchem progresywnym. Co prawda obecne są także plemniki nieruchome, ale nie jest ich bardzo dużo – pewna liczba plemników nieruchliwych znajduje się w każdym, nawet prawidłowym nasieniu.

 

Oligozoospermia – preparat mikroskopowy z nasienia zawierający nieliczne plemniki. Taka liczba  plemników w preparacie wskazuje na dość znaczną oligozoospermię (obniżoną poniżej wartości referencyjnej liczbę plemników w nasieniu), która może być wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI. Taki stan wymaga także rozpoczęcia szczegółowej diagnostyki andrologicznej przyczyn oligozoospermii, ponieważ może być ona spowodowana nieprawidłowościami w obrębie męskiego układu płciowego lub chorobami ogólnoustrojowymi.

 

Martwe i żywe plemniki – preparat mikroskopowy z nasienia, wybarwiony eozyną w celu odróżnienia żywych plemników od martwych i oznaczenia ich liczby. Plemniki których główki są czerwone i ciemno różowe to plemniki martwe, natomiast plemniki o opalizujących zielonkawych lub bezbarwnych główkach są żywe. Zmiana koloru pod wpływem eozyny następuje ponieważ błony komórkowe komórek martwych są uszkodzone i czerwony barwnik (eozyna) może do nich wniknąć.

 

Komórki okrągłe w nasieniu – preparat mikroskopowy z nasienia widziany w powiększeniu 200x, zawierający liczne komórki okrągłe oraz ruchliwe i nieruchome plemniki. Dzięki dalszej analizie wykonanej w tej próbce nasienia wiadomo, że widoczne w preparacie komórki to leukocyty, choć w oglądanym preparacie nie są one możliwe do odróżnienia od innych komórek okrągłych. Tak duża liczba leukocytów w preparacie świadczy o znaczącej leukocytospermii. Zobacz więcej informacji na ten temat: Leukocyty w nasieniu (leukocytospermia)

 

Asthenozoospermia – preparat mikroskopowy z nasienia zawierający plemniki wykazujące ruch w miejscu oraz liczne plemniki nieruchome. Tylko jeden plemnik w dolnej, prawej części ekranu wykazuje ruch postępowy. Chociaż zagęszczenie plemników w tym nasieniu jest dość duże to ich ruch jest nieprawidłowy, co wskazuje na asthenozoospermię (obniżoną poniżej wartości referencyjne ruchliwość plemników w nasieniu).

 

Nasienie przed przygotowaniem do inseminacji – preparat mikroskopowy z nasienia przeznaczonego do inseminacji domacicznej (IUI), przed jego przygotowaniem (preparatyką). W nasieniu widoczne ruchliwe plemniki, a także dość liczne plemniki nieruchliwe. Preparatyka nasienia do sztucznej inseminacji zmierza do wyselekcjonowania plemników o prawidłowej ruchliwości tak aby podawać kobiecie tylko te plemniki, które mają szansę zapłodnienia komórki jajowej. Następny film przedstawia preparat z nasienia tego samego pacjenta po przygotowaniu nasienia do inseminacji.

 

Nasienie po przygotowaniu do inseminacji – preparat mikroskopowy z nasienia specjalnie przygotowanego do sztucznej inseminacji. Nasienie to przygotowywano metodą gradientową pozwalającą na oddzielenie plemników o prawidłowej, postępowej ruchliwości od plemników nieruchomych i o ruchliwości nieprawidłowej. Taka selekcja ma za zadanie wybranie i podanie w czasie inseminacji tylko najlepszych plemników, które mają największe szanse na zapłodnienie komórki jajowej. W preparacie widać, że plemniki o szybkim ruchu postępowym mają znaczną przewagę liczbową  nad plemnikami wykazującymi jakieś nieprawidłowości ruchu. Powyżej można także zobaczyć stan wyjściowy nasienia tego pacjenta przed przygotowaniem nasienia do inseminacji. Zobacz więcej informacji na temat inseminacji: Inseminacja domaciczna – kilka faków, które warto znać przed wykonaniem zabiegu

 

Test MAR – obecność przeciwciał przeciwplemnikowych – preparat mikroskopowy z nasienia po dodaniu odczynników testu MAR. Witka plemnika znajdującego się w centrum ekranu  jest cała pokryta licznymi kuleczkami lateksu, na których znajdują się przeciwciała. Takie wiązanie świadczy o obecności przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu. Więcej na temat niepłodności autoimmunologicznej: Co to jest niepłodność autoimmunologiczna?

 

Pozytywny wynik testu MAR – preparat mikroskopowy z nasienia po dodaniu odczynników testu MAR. Liczne kuleczki lateksu opłaszczone przeciwciałami są związane do witki ruchliwych plemników. Takie wiązanie świadczy o obecności przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu.

 

Agregacja plemników do komórek okrągłych – preparat mikroskopowy z nasienia, w którym widoczny jest pojedynczy agregat plemników. Agregat zawiera kilkadziesiąt plemników; większość z nich wykazuje ruch w miejscu.

 

Agregacja martwych plemników – preparat mikroskopowy z nasienia, wybarwiony eozyną, w którym widać agregat złożony z licznych martwych plemników (główki zabarwione na czerwono). Pomiędzy martwymi plemnikami, widać pojedyncze ruchliwe plemniki, wykazujące ruch nieprogresywny.

 

Aglutynacja plemników (pojedynczy aglutynat) – preparat mikroskopowy z nasienia. Na środku ekranu widoczny jest aglutynat składający się z kilkunastu plemników. Wokół aglutynatu widoczne są liczne plemniki wykazujące ruch postępowy, a także liczne plemniki nieruchome. Więcej na temat aglutynacji plemników: Aglutynacja plemników

 

Aglutynacja plemników – preparat mikroskopowy z nasienia, w którym widoczne są liczne niewielkie aglutynaty plemników, składające się z kilku-kilkunastu plemników. W preparacie widać także liczne plemniki wykazujące ruch postępowy. Więcej na temat aglutynacji plemników: Aglutynacja plemników

 

Ujemny wynik testu wiązania plemników z hialuronianem – preparat mikroskopowy z nasienia, w którym widoczne są plemniki pływające swobodnie i nie „przyłączające się” do szkiełka mikroskopowego pokrytego kwasem hialuronowym. Wynik testu oznacza, że plemniki nie mają właściwego receptora a przez to nie są zdolne do zapłodnienia (pomimo, że ich parametry ruchu nie budzą zastrzeżeń). Kolejny film przedstawia pozytywny wynik tego samego testu.

 


Dodatni wynik testu wiązania plemników z hialuronianem – preparat mikroskopowy z nasienia, w którym widoczne są plemniki w większości przyłączone do szkiełka mikroskopowego pokrytego kwasem hialuronowym (stosunkowo niewiele plemników pływa swobodnie). Główki plemników są „uwięzione” na szkiełku, natomiast witki poruszają się. Wynik testu oznacza, że plemniki mają białka umożliwiające wiązanie z hialuronianem, a tym samym są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Czytaj więcej: Test HBA (wiązania z hialuronianem) – czy plemniki funkcjonują poprawnie? lub Test HBA – poszerzenie diagnostyki seminologicznej dostępne dla każdego laboratorium.

 

Wywiad z dr med. Piotrem Świniarskim, urologiem, andrologiem klinicznym, seksuologiem, przeprowadzony w czasie Konferencji Medycyna Spersonalizowana w Leczeniu Niepłodności (link: Konferencja „Medycyna spersonalizowana w leczeniu niepłodności”, Łódź 2 grudnia 2017), która odbyła się w Łodzi 2 grudnia 2017.

 

Wywiad z dr n. med. Elizą Filipiak, diagnostą laboratoryjnym, redaktorem portalu www.badnie-nasienia.pl, przeprowadzony w czasie Konferencji Medycyna Spersonalizowana w Leczeniu Niepłodności (link: Konferencja „Medycyna spersonalizowana w leczeniu niepłodności”, Łódź 2 grudnia 2017), która odbyła się w Łodzi 2 grudnia 2017.