Wpływ wieku mężczyzn na szanse powodzenia w procedurze ICSI

14 września 2011

W 2010 roku opublikowano ciekawe wyniki badań dotyczące wpływu wieku mężczyzn z oligozoospermią (obniżoną liczebnością/koncentracją plemników) na szanse uzyskania ciąży z ich nasienia w technikach wspomaganego rozrodu, a konkretnie w ICSI. Badania były zakrojone na bardzo szeroką skalę ponieważ objęły ponad 1000 par, które podchodziły do procedury ICSI (ze świeżego, nie mrożonego nasienia) w latach 2002-2007. Pary te podzielono na dwie grupy: 1) partnerzy z oligozoospermią rozumianą jako <20 mln plemników/ml – takich przypadków było ponad 300 oraz 2) partnerzy z normozoospermią (koncentracja plemników >=20 mln/ml) – prawie 700 przypadków. Do analizy włączono jedynie pary i cykle, w których udało się uzyskać minimum 4 oocyty (komórki jajowe) w metafazie II podziału mejotycznego.

W badaniu analizowano wpływ wieku mężczyzn na liczbę otrzymywanych zarodków dobrej jakości, na odsetek prawidłowych implantacji zarodków, odsetek ciąż oraz poronień.

Zaobserwowano, że wśród mężczyzn z oligozoospermią częstość prawidłowych implantacji oraz odsetek uzyskanych ciąż spada wraz z wiekiem mężczyzny. Zależności takiej nie obserwowano natomiast w grupie mężczyzn, u których liczebność plemników była prawidłowa. Autorzy oceniają, że dla mężczyzn z obniżoną liczebnością plemników szanse na uzyskanie ciąży w procedurze ICSI spadają o 5% z każdym rokiem zwiększającego się wieku potencjalnego ojca. Opierając się na tych badaniach, przy ocenie szans powodzenia procedury ICSI powinno się brać pod uwagę nie tylko wiek kobiety, ale także jej partnera, szczególnie jeśli zdiagnozowano u niego oligozoospermię.

Oprac.: Eliza Filipiak (dr n. med.)

Na podstawie: Ferreira, R. C., Braga, D. P., Bonetti, T. C., Pasqualotto, F. F., Iaconelli, A., Jr., and Borges, E., Jr. (2010): Negative influence of paternal age on clinical intracytoplasmic sperm injection cycle outcomes in oligozoospermic patients.Fertil Steril 93, 1870-4.

Fereirra

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Plemniki przeżywają po stosunku najwyżej 2 dni – mit czy fakt?

Po stosunku seksualnym plemniki czeka różny los. Niektóre z nich pozostaną unieruchomione w pochwie, tylko... Więcej →

Wyhodowano plemniki ludzkie ex vivo – nadzieja na płodność dla pacjentów leczonych chemioterapią w młodym wieku

Wyhodowano plemniki ludzkie ex vivo – nadzieja na płodność dla pacjentów leczonych chemioterapią w młodym wieku

W 2016 roku opublikowano pracę, w której opisano po raz pierwszy udaną hodowlę ludzkich plemników w... Więcej →

Obniżenie jakości nasienia na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci oraz postępujące z wiekiem pacjenta – badanie na populacji miasta Kalkuta w Indiach

Badanie przeprowadzano w dwóch etapach. Pierwszy etap przypadał na lata 80-te (1981-1985), a drugi na... Więcej →

Mężczyźni mogą płodzić dzieci do końca życia – mit czy fakt?

Powszechnie uważa się, że mężczyźni zachowują płodność do końca życia, co wyraźnie odróżnia ich... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *