Wpływ koronawirusa na męski układ rozrodczy – stanowisko Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (marzec 2021)

14 maja 2021

Na łamach czasopisma „Postępy Andrologii Online” będącego czasopismem Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA), ukazało się ostatnio stanowisko PTA na temat wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na męski układ rozrodczy (płodność, nasienie, możliwości transmisji wirusa).

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze punkty tego stanowiska:

OBECNOŚĆ WIRUSA SARS-CoV-2 W JĄDRACH I ZAPALENIE JĄDER

W męskich jądrach występują zarówno receptory ACE2 jak i TMPRSS2 (receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2 oraz przezbłonowa proteaza serynowa 2), które jak wiadomo są „bramą wejściową” dla wirusa SARS-CoV-2 do komórek organizmu ludzkiego. Receptor ACE2 oraz proteaza TMPRSS2 są ulokowane na komórkach Leydiga (producentach testosteronu), komórkach Serolego (komórkach tzw. „opiekuńczych” dla powstających plemników), oraz spermatogoniach (komórkach, z których w procesie spermatogenezy powstają plemniki). Jednakże ilość tych receptorów w jądrze jest znacznie mniejsza niż np. w drogach oddechowych człowieka. Co ciekawe występują one nie tylko w jądrach ale także w innych narządach męskiego układu płciowego np. w pęcherzykach nasiennych i prostacie, a także w drogach moczowych.

W przebiegu COVID-19 u niektórych chorych dochodziło do zapalenia jąder, które może mieć czasowe lub stałe konsekwencje dla płodności, ale także bardziej ogólnie dla stanu mężczyzny (np. przerwanie bariery krew-jądro, produkcję przeciwciał przeciw-plemnikowych, zaburzenia produkcji plemników, uszkodzenie struktury jądra i rozwój hipogonadyzmu hipergonadotropowego).

ZACHOROWANIE NA COVID-19 A TESTOSTERON

U mężczyzn po przechorowaniu COVID-19 obserwowano obniżenie stężenia testosteronu (mogło do tego dochodzić w różnych mechanizmach – zapalenia jąder, zapalenia przysadki mózgowej, podwyższenia ogólnego poziomu cytokin prozapalnych, zwiększonego stresu w czasie choroby). Z tego względu u mężczyzn po przebytym COVID-19 zaleca się ocenę andrologiczną oraz badania hormonalne (testosteron i LH).

OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA W NASIENIU I JAKOŚĆ NASIENIA U CHORYCH Z COVID-19

Większość badań dotyczących obecności koronawirusa w nasieniu u chorych z COVID-19 nie potwierdzała tej obecności, chociaż w niektórych badaniach wykazano, że u około 5% chorych na COVID-19 wirus SARS-CoV-2 występował w nasieniu.

Pacjenci chorzy na COVID-19 mieli relatywnie gorszą jakość nasienia – obniżyły się u nich parametry takie jak koncentracja, ruchliwość, morfologia plemników, a także zwiększył się stres oksydacyjny w nasieniu i liczba plemników apoptotycznych. Nie można jednak z całą pewnością powiedzieć, że było to wynikiem bezpośredniego wpływu wirusa na jakość nasienia, ponieważ podobny wpływ może mieć wysoka gorączka towarzysząca przebiegowi COVID-19 lub stosowanie leków. Trzeba założyć, że negatywny wpływ na nasienie może trwać około 3 miesięcy, czyli jeden pełny cykl spermatogenezy (produkcji plemników).

Nie można wykluczyć możliwości zarażenia się wirusem SARS-CoV-2  przez kontakty seksualne, choć droga ta jest zdecydowanie mniej prawdopodobna niż droga kropelkowa.

WPŁYW KORONAWIRUSA NA LICZBĘ CIĄŻ

Na obecną chwilę nie można wnioskować o wpływie koronawirusa na liczbę ciąż, ani urodzonych dzieci – pandemia trwa zbyt krótko aby na dziś dzień wyciągać takie wnioski.

ZALECENIA DOTYCZĄCE MROŻENIA NASIENIA I JEGO ZASTOSOWANIA W PROCEDURACH ROZRODU WSPOMAGANEGO (IN-VITRO, INSEMINACJA)

Ze względu na brak informacji nt. wpływu szczepień przeciwko SARS-CoV-2 na jakość nasienia/płodność zaleca się ostrożność. Przy procedurach rozrodu wspomaganego (in vitro, ICSI, inseminacja), w miarę możliwości, należy zachować odstęp czasowy (około 2 miesięcy) pomiędzy pobraniem nasienia do procedury, a ostatnią dawką szczepionki. Jeśli to jest niemożliwe można rozważyć pozyskanie nasienia (jego zamrożenie) przed szczepieniem. Podobną rozwagę należy zachować u pacjentów którzy przeszli COVID-19.

Jeśli chodzi natomiast o zamrożenie nasienia u pacjentów z chorobą nowotworową (tzw. Onkofertility) w tych przypadkach mrożenie nasienia nie może być odkładane w czasie bez względu na wcześniejsze zachorowanie czy szczepienie. Natomiast w tych przypadkach banki nasienia powinny zachować szczególną ostrożność przy procesowaniu i przechowywaniu tego materiału.

Całość stanowiska PTA dostępna na stronie czasopisma „Postępy Andrologii Online”: link

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Posiew nasienia – dziwny wynik i inne problemy

Posiew nasienia i jego wynik często nastręczają problemów w interpretacji. Częstym problemem wyniku posiewu... Więcej →

Obecność HPV w nasieniu obniża skuteczność inseminacji domacicznej (IUI)

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że obecność HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) w nasieniu nie jest... Więcej →

Wysoki indeks DFI (fragmentacji chromatyny plemnikowej) u pacjenta którego żona miała infekcję HPV – opis przypadku

Z wielu doniesień naukowych wiadomo, że pacjenci z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) mają... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *