Preparat zawierający wyciąg z owocu granatu i kłącza galangala poprawia jakość nasienia

12 lipca 2013

Duńscy naukowcy wykazali, że preparat zawierający wyciąg ze skórki owocu granatu oraz z kłącza rośliny znanej jako galangal większy (Alpinia galanga) poprawia jakość nasienia, a konkretnie liczbę ruchliwych plemników w ejakulacie.

Aby udowodnić skuteczność badanego preparatu wyniki badania nasienia u pacjentów, którzy otrzymywali preparat były porównane z wynikami pacjentów, którzy otrzymywali placebo (czyli nie otrzymywali badanego preparatu). Było to badanie tzw. podwójnie zaślepione, czyli ani pacjenci, ani osoby przeprowadzające badanie w czasie jego trwania nie miały dostępu do informacji, czy dany pacjent otrzymuje preparat badany czy placebo. Wyniki takich badań są zawsze bardziej wiarygodne niż badań, w których informacja o otrzymywanej substancji jest jawna.
Opisane badanie zostało przeprowadzone na grupie na grupie 70 mężczyzn z liczbą ruchliwych plemników niższą niż 40 mln/ml w ejakulacie.

Okazało się, że liczba plemników ruchliwych zwiększyła się u pacjentów, którzy przyjmowali preparat przez 3 miesiące.
Pacjenci oddali też ejakulat po kilku dniach od rozpoczęcia terapii, jednak pozytywny efekt działania preparatu nie był w tych próbkach obserwowany, co sugeruje że preparat działa na spermatogenezę (czyli produkcję plemników), a nie na plemniki już wyprodukowane, przebywające i dojrzewające w najądrzach.

W badaniu zaobserwowano także, że składniki aktywne zastosowanych roślin tracą aktywność z czasem przechowywania preparatu (po okresie pół roku), co może być wskazówką, że im świeższy preparat tym jego działanie jest skuteczniejsze.

We wcześniejszych badaniach wykazano już, że ekstrakt z owocu granatu zwiększa ruchliwość i liczebność plemników u myszy (po 90 dniach podawania), co potem potwierdzono także na szczurach, które otrzymywały ten ekstrakt przez 7 tygodni.

Naukowcy planuja obecnie przeprowadzenie badania na większej grupie pacjentów, opracowanie bardziej stabilnej i nie tracącej aktywności formy preparatu oraz z czasem wprowadzenie go na rynek.

Opracowanie: Eliza Filipiak (dr n. med.)
Na podstawie: Wykład pt.: Punalpin® increases the numbers of motile sperm in men with reduced semen quality: a prospective, randomized, controlled, double-blinded trial (M.D. Kaspersen, H.B. Jakobsen, I. Giversen, L.P. Christensen, J. Fedder), zaprezentowany na ESHRE Annual Meeting, 7-10.07.2013, Londyn

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Dieta, a niepłodność męska – czy to co jemy ma wpływ na nasze szanse na potomstwo?

Niepłodność partnerska jest często efektem synergistycznego wpływu kilku czynników. Wpływ czynników... Więcej →

Suplementacja kwasem foliowym, selenem i witaminą E poprawiała koncentrację i ruchliwość plemników u niepłodnych pacjentów po usunięciu żylaków powrózka nasiennego

Suplementacja kwasem foliowym, selenem i witaminą E poprawiała koncentrację i ruchliwość plemników u niepłodnych pacjentów po usunięciu żylaków powrózka nasiennego

Grupa irańskich naukowców przeprowadziła badanie wpływu suplementacji antyoksydantami: witaminą E,... Więcej →

Leczenie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne oraz suplementacja diety pozytywnie wpływa na ruchliwość plemników u pacjentów z oligozoospermią i leukocytospermią.

Naukowcy z białostockiej kliniki przeprowadzili badania, wśród mężczyzn z nieprawidłowymi wynikami badań... Więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *