Pytanie: Dlaczego przy oddawaniu nasienia do badania zadawane jest pytanie o okres wstrzemięźliwości płciowej? Czy ten okres ma jakiś wpływ na wynik badania?

12 września 2011

Odpowiedź: Pytanie to jest zadawane, ponieważ okres wstrzemięźliwości płciowej powinien być odnotowany na wyniku badania nasienia, gdyż może mieć on istotny wpływ na wynik. Zalecany okres wstrzemięźliwości płciowej (okres od ostatniego wytrysku podczas współżycia płciowego lub masturbacji) wynosi od 2 do 7 dni. Oznacza to, że pacjent powinien zachować wstrzemięźliwość nie krótszą niż 48 godzin, ale też nie dłuższą niż 7 dni. Jest to często źle interpretowane przez pacjentów, którzy traktują zalecany okres od 2 do 7 dni jako okres minimalny i przychodzą na badania po dłuższym niż 7 dni okresie wstrzemięźliwości płciowej.

Okres ten jest wyznaczony, dlatego aby umożliwić porównanie wyników i odniesienie ich do przyjętych norm. Przy zbyt krótkim okresie można się spodziewać zaniżonej liczby plemników, które nie zdążą się w tym czasie „nagromadzić”. Natomiast konsekwencją zbyt długiego okres od ostatniego wytrysku jest co prawda zwiększona liczebność plemników, ale i towarzyszące jej pogorszenie ich żywotności, ruchliwości czy morfologii. Dzieje się tak dlatego, że plemniki zbyt długo przebywające w drogach rozrodczych mężczyzny (konkretnie w najądrzach) ulegają procesom degeneracji. Dlatego też zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi, okres wstrzemięźliwości płciowej przed badaniem nasienia może zaburzyć jego wyniki.

W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na fakt, że istotne jest aby przy stosowaniu leczenia mającego wpływ na jakość nasienia wykonywać kolejne badania nasienia za każdym razem przy zachowaniu tego samego okresu wstrzemięźliwości płciowej – wtedy wyniki dają się porównać w najlepszy sposób i można lepiej wnioskować o skuteczności leczenia.

Udostępnij

Z0BACZ TAKŻE

Pytanie: Czy całkowity brak plemników w nasieniu (azoospermia) jest równoznaczny z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa?

Pytanie: Czy całkowity brak plemników w nasieniu (azoospermia) jest równoznaczny z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa?

Odpowiedź: To w dużej mierze zależy od przyczyny azoospermii, która z jednej strony może być spowodowana... Więcej →

Jedno, dwa czy trzy badania nasienia..? Ile razy należy zbadać nasienie aby mieć pewność co do wyniku?

Zacznijmy od kluczowego pytania – czy to w ogóle prawda, że powinno się analizować więcej niż jedną... Więcej →

Interpretacja wyników badania nasienia

Wynik badania ogólnego nasienia oceniać powinno się wykorzystując wytyczne np. WHO (Światowej Organizacji... Więcej →

19 comments

  1. Kristof pisze:

    Witam,

    Badanie wykonałem po ok 9 dniach wstrzemiężliwości – ale doszedłem do tych trudnych wyliczeń po jakimś czasie – w karcie, nie wiedzieć czemu, podałem 3 dni, czy to możliwe, że przez to wynik nasienia jest nie prawidłowy (0% plemników o prawidłowej budowie – brak wykształconego akrosomu)??

  2. eliza pisze:

    raczej aż takiego efektu bym się nie spodziewała… mówi się o tym, że wydłużony czas wstrzemięźliwości płciowej może się przekładać na pogorszenie jakości plemników (takich parametrów jak ruchliwość, żywotność i morfologia) ale nie sądzę aby to miało aż tak duży wpływ. Tym bardziej, że brak akrosomu to jest dość konkretna wada i nie pojawia się ona z upływem czasu od ostatniej ejakulacji tylko jest wadą rozwojową plemników pojawiającą się dużo wcześniej przy ich produkcji.

  3. Polska rzeczywistosc pisze:

    Leczenie bezpłodności w Polsce powinno być refundowane, póki co tylko zamożni mogą sobie na nie pozwolić, ale efekty i tak są mizerne.

  4. Tomasz pisze:

    Witam.
    Jestem nieaktywny pod względem seksualnym. Chcę jednak zbadać nasienie, bowiem pojawiła się osoba, z którą mógłbym stworzyć związek.
    W związku z tym, proszę o podpowiedź, jak przygotować się do badania. Nasienie, które teraz mam nie nadaje się do badania, bowiem nie spełnia warunków przerwy 3-5 dni od ostatniego stosunku, jest znacznie starsze. Przypuszczam, że pozbycie się tego nasienia przez masturbację, a następnie badanie po 3-5 dniach może nie dać prawidłowego obrazu spermy, bowiem stare plemniki będą jeszcze obecne w najądrzach. Zachodzi pytanie o liczbę niezbędnych masturbacji i odstępy czasowe między nimi przed badaniem, aby mieć dobry materiał do badań.

    • eliza pisze:

      Trudno odpowiedzieć na to pytanie ponieważ jest to zależne od Pana cech osobniczych (m.in. produkcji plemników w jądrach, szybkości ich degradacji w drogach wyprowadzających nasienie). Faktycznie, tak jak Pan sam zauważył, w czasie ejakulacji nie cała “porcja” plemników znajdujących się w najądrzu wydostaje się wraz z ejakulatem, dlatego po 1 masturbacji najądrza mogą być nie całkiem opróżnione i “stare” plemniki mogą cały czas znajdować się w oddanym do badania ejakulacje. Wg mnie kilkanaście ejakulacji w odstępach 1-kilku dniowych powinno rozwiązać problem

  5. Tomasz pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Kilkanaście aż musiałoby być?? Bardzo dużo.
    Powiem tak, wizytę u lekarza ma zamówioną na 16. Badanie zrobić mogę 13, czyli za tydzień, bo wtedy wolne, zatem proszę doradzić co mogę w tym okresie tygodnia zrobić.

  6. eliza pisze:

    tak jak piszę, trudno z całą pewnością odpowiedzieć ile… to zależy od cech osobniczych w tym objętości Pana ejakulatu itp. Tak czy inaczej każde badanie jakie Pan zrobi i zaniesie lekarzowi będzie lepsze niż żadne i będzie mówiło cokolwiek nt stanu płodności, najwyżej powie Pan lekarzowi o tych “rozterkach” i lekarzy który się zna na problemie powinien to uwzględnić przy interpretacji. doradzałabym aktywność seksualną w najbliższych 2 dniach, tak aby 13stego isc na badanie z wymaganą minimum dwudniową wstrzemięźliwością… coż więcej tu można zrobić…? powodzenia

  7. Zuza pisze:

    Witam
    Staramy sie o dziecko. Moj maz pracuje zagranica. Malo sie widujemy. Glownie blisko czasu gdzie mam dni plodne. Jego badanie nasienia jest zle. Ostatnie miesiace zasugerowalam mu masturbacje by pozbywal sie starych plemnikow. Robi to jednak sporadycznie. Czy ma to wplyw na jakosc ilosc i ruchliwosc? Jak to polepszyc? Badania hormanow ok poza anty tg podwyzszone. Ma guzka w tarczycy. D3 40. Szczuply. Nie pali. Dziekuje

    • eliza pisze:

      ogólnie rzecz biorąc brak współżycia to niestety częsta przczyna problemów z płodnością… niestety od tego trzeba by zacząć aby wiedziec czy pozostałe sprawy mają wpływ

  8. Karolina pisze:

    Jak się przygotować do badania nasienia, oprócz wstrzemięźliwości seksualnej co trzeba zachować ? Jak długa powinna być abstynencja alkoholowa ? I kiedy wykonać badanie po pojawieniu się gorączki lub przeziębieniu ale nie przyjmowaniu antybiotyków ?

    • eliza pisze:

      Wstrzemięźliwość seksualna od 2 do 7 dni (nie mniej niż 2 i nie więcej niż 7), po gorączce dla pewności należy odczekać 2,5-3 miesiące. jeśli chodzi o alkohol nie ma szczególnych zaleceń, ale po prostu nie należy się upijać do nieprzytomności na kilka dni przed 😉

  9. Anna pisze:

    Witam.Od 2lat uprawiamy stosunek z partnerem bez zabezpieczenia ale nie widać żadnych rezultatów jeśli chodzi o ,,baby,, Zastanawiam się od jakiegoś czasu czy nie wysłać go na badania nasienia wiem że to krępujące ale jedno dziecko już mam z poprzedniego związku a chcemy mieć dwójkę. Czy wysłanie partnera na takie badanie rozstrzygnie moje wątpliwości?

    • eliza pisze:

      przyczyny problemu z posiadaniem dziecka mogą leżeć po stronie każdego z partnerów, dlatego badania nasienia jest absolutnie niezbędne jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko. Więcej pisałam na ten temat tutaj: https://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/badanie-nasienia-jako-pierwszy-element-w-diagnostyce-nieplodnej-pary/. Oczywiście, często słyszy się od pacjentów opinie, ze to krępujące itd., ale z drugiej strony chodzenie kobiet do ginekologa jest też dość krępujące i nikt nie kwestionuje jego przydatności ; ) (nie tylko w diagnostyce niepłodności). Tak więce ten argument zawsze można partnerowi przedłożyć… ;). zresztą sensowny lekarz zajmujący się niepłodnością nie powinien leczyć kobiety, nie sprawdzając stanu nasienia jej partnera (no chyba, że u kobiety jest jakaś ewidentna przyczyna która i tak trzeba zwalczyć…)… tak czy inaczej badania nasienia jest niezbędne (a do tego relatywnie łatwe, szybkie i tanie) bo nawet po wyleczeniu kobiety problem może nie zniknąć… widziałam wiele takich par, w których kobieta była leczona latami, a mąż wzbraniał się przed wykonaniem badania nasiennia, po czym, po wielu straconych latach gdy w końcu je wykonał okazywało się, że nie ma w nim plemników… dalszą interpretację tego faktu zostawiam już czytelnikom… lista miejsc gdzie można wykonać badanie nasienia jest tutaj: https://badanie-nasienia.pl/laboratoria/. pozdrawiam i powodzenia

  10. Gosia pisze:

    w czwartek sex, a w poniedziałek oddaje nasienie czyli 3 dni abstynencji jest? Dobrze liczę?

  11. Zatroskana pisze:

    Mój mąż miał okres okolo 2 tyg wstrzemięźliwości (może 3 max) ze względu na długą rozlake. Wczoraj doszło do stosunku A ja mam akurat owulacje.. czy jest jakakolwiek szansa na zapłodnienie takim nasieniem? Czy będzie już bardzo słabej jakości I szansę są znikome?
    Pozdrawiam

  12. Patryk pisze:

    Witam 4 dni temu miałem robione badanie nasienia wyszło mi100% nieprawidłowy h plemników, czytaj wada główki, czy to skreśla mnie z zapłodnienia mojej partnerki?

  13. Nati pisze:

    Witam,

    Ja też się zastanawiałam nad tym, jak się liczy abstynencję. Czy dzień ostatniego wytrysku i dzień kiedy oddaje partner spermę do analizy liczy się? Wydaje mi się że nie, czyli jeśli ostatni sex był czwartek a spermę do analizy oddaje we wtorek to wychodzi 4 dni? Mam rację? Niech ktoś mądry mi to wyliczy proszę.

    Dziękuje

    Pozdrawiam
    Nati

  14. admin237 pisze:

    te dni liczy się orientacyjne, tutaj nie chodzi o super precyzyjne wyliczenia co do godziny. Co do zasady, raczej należy podać liczbę pełnych dni które upłynęły, czyli jesli ukońcozne 2×24 h, to podajemy że były to 2 dni, ale z drugiej strony jeśli było to 1 dzień + 22h to tez raczej bliżej do 2 dni niż do jednego – po prostu należy zachować zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *