Co kobiety myślą o antykoncepcji dla mężczyzn i, czy zaufałyby swoim partnerom w kwestii jej stosowania?

Wszystko wskazuje na to, że tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn wkrótce przejdzie fazy badań kliniczny i stanie się dostępna na rynku dla ogólnego stosowania. Niepewność budzi jednak fakt, czy kobiety, których w głównym stopniu dotyczą ewentualne konsekwencje nieplanowanej ciąży, zgodziłyby się przekazać odpowiedzialność za antykoncepcję w ręce mężczyzn i, czy zaufają im co do konsekwentnego stosowania „pigułki”. Aby choć w części odpowiedzieć na to pytanie już w 1996 roku grupa naukowców z Chin, RPA i Szkocji przeprowadziła na ten temat badania. Naukowcy oparli swoje wnioski na kwestionariuszach wypełnionych przez blisko 2000 kobiet w wieku 16-50 lat zgłaszających się do centrów planowania rodziny w Hong Kongu i Szanghaju (Chiny), Cape Town (RPA) i Edynburgu (Szkocja). Kwestionariusze zawierały między innymi pytania o dane demograficzne, o stosowane obecnie metody antykoncepcji oraz o stosunek do antykoncepcji u mężczyzn. Odpowiedzi kobiet pozwoliły na wysnucie wniosków iż większość z nich (ponad 65%) uważa, że odpowiedzialność za antykoncepcję spoczywa w zbyt dużym stopniu na kobiecie. Ponad 90% kobiet w RPA i Szkocji uznało, że tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn to dobry pomysł;  w Hong Kongu i Szanghaju ten procent wyniósł odpowiednio 71 i 87%, a więc także był wysoki. Tylko 13% kobiet uznało taki sposób antykoncepcji za nietrafiony, a tylko 2% stwierdziło, że nie zaufałoby swoim partnerom w sprawie stosowania takiego środka. Wśród innych przyczyn, dla których kobiety nie były zainteresowane antykoncepcją męską wymieniały one ryzyko zdrowotne, możliwe efekty uboczne oraz brak zaufania do samej metody.

Glaiser

Opracowanie: Eliza Filipiak

Na podstawie: Glasier, A. F., Anakwe, R., Everington, D., Martin, C. W., van der Spuy, Z., Cheng, L., Ho, P. C., and Anderson, R. A. (2000): Would women trust their partners to use a male pill? Hum Reprod 15, 646-9.

Zostaw Odpowiedź

Zapisz się do naszego newslettera

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Filmy